مقالات

برش لیزری چیست؟

برش لیزری چیست؟


برش لیزر فلزات یک نوع فناوری است که در آن از اشعه ی لیزر برای ایجاد برش های مختلف روی فلزات استفاده می شود. در این مقاله به بررسی کامل این فناوری می پردازیم.برش لیزری چیست؟

به فرایند ایجاد برش روی اجسام مختلف به وسیله لیزر برش لیزری گفته می شود. این فناوری از یک اشعه لیزر که از خروجی های قوی استعمال می شوند، استفاده می کند. ضایعات این روش مانند قسمت های آب شده ی فلز در اثر حرارت، توسط یک نوع گاز پاک می شوند. این ویژگی باعث می شود برش قطعات بسیار ظریف و زیبا صورت بگیرد. این روش کیفیت خیلی بالایی دارد.


نحوه ی عملکرد دستگاه برش لیزری:


پیش تر به طور کامل نحوه ی عملکرد دستگاه برش لیزری را توضیح دادیم.
در این دستگاه اشعه لیزر توسط تابش یک لامپ و یا تخلیه ی الکتریکی در یک محفظه ی بسته تولید می شود. لیزر طی فرایند های مختلفی به سمت لنز دستگاه هدایت می شود. این لنز در قسمت مورد برش متمرکز شده است. با بیرون آمدن لیزر از لنز قطعه ی مورد نظر ر اثر حرارت برش می خورد.

برش لیزر چیست؟
انواع لیزر مورد استفاده:

لیزر های متنوعی در دستگاه برش لیزری استفاده می شوند برای مثال لیزر گازی، لیزر شیمیایی،لیزر فیبری و ... اما لیزر های گازی و جامد بیشترین استفاده را در صنعت دارند.


انواع برش لیزری:

دستگاه CNC برش لیزری را در دو حیطه ی اصلی انجام می دهد: برش لیزری غیر فلزات و برش لیزری فلزات.


برش لیزری غیر فلزات:

این دستگاه معمولا از گاز CO2 برای برش استفاده می کند. استفاده از این دستگاه در مقایسه با روش های دیگر ایجاد برش مزایای بسیار خوبی دارد. این برش ها با سرعت خیلی بالا و با کمترین میزان هدر رفتن متریال انجام می شوند. همچنین در مواردی مثل برش روی چوب و یا پارچه که احتمال سوختن و خراب شدن دارند متریال کاملا سالم می ماند. دستگاه های برش غیر فلزات می توانند روی چوب، کاغذ و مقوا، پارچه، چرم، نمد، سنگ و .. برش ایجاد کنند. در ادامه به طور مختصر به برش لیزری این متریال ها می پردازیم:


برش لیزری روی چوب:

چوب یکی از بیشترین موارد برش در دستگاه های برش لیزر غیر فلزات است. از این متریال می توان در مبلمان اداری، لوازم خانگی زیور آلات چوبی، جعبه های چوبی و.. استفاده کرد.

کاغذ و مقوا:

برش در این متریال کاربرد هایی مانند ساخت کارت های دعوت و یا کارت های تبریک، ساختن جعبه ها، انواع کادو ها و .. دارد.

 ÷برش غیر فلزات

پارچه:

برش پارچه ها با استفاده از دستگاه های برش لیزری غیر فلزات بسیار راحت  بدون سوختگی انجام می شود. این نوع برش ها در کارگاه های برش انبوه و یا مواردی که به برش های خیلی ظریف احتیاج دارند کاربرد دارد.


چرم:

برخلاف گذشته امروزه با استفاده از دستگاه برش لیزر غیر فلزات برش روی چرم بدون دوده و خیلی ظریف و با دقت انجام می شود. از قطعات برش داده شده می توان در ساخت کیف های زنانه، کیف پول، انواع کفش ها و .. استفاده کرد.


نمد:

وسایل دکوری نمدی، کیف، جاسوییچی، محافظ لیوان، بوک مارک و تقریبا هر چیزی که تصورش را بکنید به وسیله برش روی نمد قابل ساختن است.


سنگ:

حکاکی های مختلف مانند حکاکی روی سنگ قبر به وسیله ی این دستگاه انجام می شود.

برش لیزری فلزات
دستگاه برش لیزر فلزات:

برش لیزر فلزات:
برش فلزات با روش هایی مانند برش واترجت، هوا برش، برش پلاسما و برش لیزری وجود دارد. برش لیزری بهترین گزینه برای برش هایی با ضخامت کم، برش های ظریف و برش هایی با دقت بالا می باشد. این روش مزایای خیلی زیادی دارد برای مثال پرتو هایی با قطر اندک باعث می شود این روش دقت بسیار بالایی داشته باشد. مزیت دیگر این روش عدم تولید پلیسه و سطح برش تمیز است به علاوه این دستگاه برخلاف روش های دیگر هیچ آلودگی صوتی ای ندارد.


سخن پایانی:
همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم دستگاه های برش لیزری بهترین گزینه برای برش متریال های مختلفی اعم از فلز و غیر فلز می باشند. استفاده از دستگاه های برش لیزری فلزات نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد. تیم ما در شرکت نیکان پیشرو تکنیک با تجربه ی چندین ساله در این صنعت می توانند شما را در انتخاب دستگاه های مختلف راهنمایی کنند.
همچنین شما می توانید جهت کسب ایده نمونه کار های موجود در سایت را مشاهده کنید.


چاپ   ایمیل

1000 کاراکتر باقیمانده است


تماس با ما

تهران بزرگراه فتح خیابان فتح یازدهم(آریسمان) کوچه گلبن سوم شرقی پلاک یک

درباره ما

شرکت نیکان پیشرو تکنیک درسال ۹۰ پا به عرصه خدمات شیت متال گذاشت. خدمات شرکت در زمینه تولید تمام محصولات فلزی از طراحی تا محصول نهایی میباشد،خدمات برش لیزر خمکاری مونتاژ و جوشکاری با دستگاه آرگون و co2 توسط افراد مجرب و دوره دیده میباشد.

آدرس

تماس با ما

تهران بزرگراه فتح خیابان فتح یازدهم(آریسمان) کوچه گلبن سوم شرقی پلاک یک

درباره ما

شرکت نیکان پیشرو تکنیک درسال ۹۰ پا به عرصه خدمات شیت متال گذاشت. خدمات شرکت در زمینه تولید تمام محصولات فلزی از طراحی تا محصول نهایی میباشد،خدمات برش لیزر خمکاری مونتاژ و جوشکاری با دستگاه آرگون و co2 توسط افراد مجرب و دوره دیده میباشد.

دسترسی آسان

آدرس