مقالات

دستگاه پانچ فلزات

دستگاه پانچ فلزات


یکی از انواع دیگر عملیات روی ورق های فلزی پانچ کرد آن ها است. در ادامه ی مطلب به بررسی پانچ کردن و دستگاه پانچ فلزات می پردازیم.


پانچ چیست؟

فرایند ایجاد سوراخ روی ورق های فلزی پانچ کردن نام دارد. پانچ کردن یکی دیگر از کاربرد های دستگاه CNC می باشد البته در ورق های نازک تر امکان پانچ دستی نیز وجود دارد ولی مسلما پانچ کردن با کامپیوتر دستگاه CNC سریع تر، راحت تر و ظریف تر انجام می شود.
دستگاه پانچ CNC معمولا شکل آن ها به شکل C یا H می باشد. این دستگاه ها تخته های فلزی دارند که با استفاده از آن ها مهار پایینی قالب را قفل می کند.تاریخچه دستگاه پانچ فلزات:

در گذشته (حدود قرن نوزدهم میلادی) معماران و سازندگان سازه های مختلف برای ساخت پل ها به برش قطعات فلزی یا ایجاد سوراخ های بزرگ در آن ها احتیاج داشتند. به مرور زمان دستگاه هایی اختراع شد که این کار را انجام می دادند. به مرور زمان امکانات متنوعی به این دستگاه ها اضافه شد و پیشرفته تر شدند. امروزه آن دستگاه های قدیمی به شکل دستگاه های پانچ فلزات در آمده اند.


نحوه ی عملکرد دستگاه پانچ:

در ابتدا باید طرح مورد نظر با استفاده از نرم افزار های مختلف بکیم سپس این دستگاه را به مینی کامپیوتر دستگاه منتقل می کنیم.
دستگاه پانچ فلزات با استفاده از یک نوع پرس به پانچ نیرو وارد می کند. سپس پانچ وارد قطعه ی فلزی می شود و با برش دادن آن به اشکال متفاوت ( اشکال ساده نظیر دایره، مربع و ...) روی صفحه سوراخ ایجاد می کنند.

دستگاه پانچ فلزات
کاربرد های دستگاه پانچ:

این دستگاه یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های پانچ CNC می باشد. برای مثال در صنایعی مانند لوازم خانگی، بهداشتی، ورزشی، پتروشیمی و .. استفاده می شوند.


در خرید دستگاه های پانچ فلزات به چه نکاتی توجه کنیم؟

دامنه حرکتی: دامنه ی حرکت هر دستگاه با دستگاه دیگر متفاوت است. برای خرید دستگاه CNC باید نیاز خود را به خوبی بشناسید و دستگاهی با دامنه ی حرکتی مناسب تهیه کنید.

نوع: مدل دستگاه بسته به فاکتور هایی مانند سیستم برنامه نویسی، نوع کنترل هوشمند و قطعات مختلف متفاوت می باشد.

محور پانچ: دستگاه های با تعداد محور بیشتر قدرت بیشتری دارند و با سرعت خیلی بالایی پانچ می کنند. البته باید توجه داشت که قیمت دستگاه با تعداد محور آن رابطه ی مستقیم دارد.

لوازم جانبی: اگر دستگاهی که تهیه می کنید همه ی لوازم جانبی مورد نیاز را نداشته باشد برای خرید آن ها باید هزینه ی جداگانه و هنگفتی پرداخت کنید بنابراین حتما لوازم جانبی دستگاه را چک کنید.

تناژ دستگاه: دستگاه های پانچ وزنی بین 20 تا 50 تن دارند. دستگاه هایی که وزن آن ها از انی محدوده خارج است احتمالا کمی متفاوت اند و قیمت آن ها نیز فرق می کند.

ضخامت برش: دستگاه های پانچ برای پانچ کردن قطعات مختلفی خریداری می شوند. این قطعات با توجه به کاربردشان ضخامت های مختلفی دارند. نوع دستگاه با توجه به ضخامتی که شما برای برش به آن احتیاج دارید فرق می کند پس قبل از خرید از فروشنده در این باره سوال کنید.

نرم افزار دستگاه: دو سیستم مختلف از دستگاه های پانچ CNC پشتیبانی می کنند: سیستم CAM و CAD. استفاده از هرکدام این سیستم ها با توجه به نیاز شما متفاوت است.
 


مزایای دستگاه پانچ CNC:

به وسیله ی دستگاه پانچ فلزات می توان سوراخ های زیادی درمدت کم روی یک ورقه ی فلزی ایجاد کرد. نکته ی قابل توجه این است که ایجاد فلزات در تعداد بالا روی کیفیت و دقت برش تاثیر نمی گذارند و پانچ ها با ظرافت بسیار بالایی ایجاد می شوند.
با توجه به قیمت زیاد ورق های فلزی و فولادی استفاده از دستگاه پانچ فلزات CNC با توجه به ضایعات بسیار کمی که دارد بهترین گزینه می باشد.


سخن پایانی

پانچ کردن یکی از قابلیت های دستگاه CNC می باشد. از دیگر کاربرد های آن می توان به برش لیزری فلزات و .. اشاره کرد.
در این مقاله به بررسی دستگاه پانچ فلزات پرداخته شد و سعی کردیم هر آنچه لازم است را در قالب یک مطلب کوتاه بیاوریم.چاپ   ایمیل

1000 کاراکتر باقیمانده است


تماس با ما

تهران بزرگراه فتح خیابان فتح یازدهم(آریسمان) کوچه گلبن سوم شرقی پلاک یک

درباره ما

شرکت نیکان پیشرو تکنیک درسال ۹۰ پا به عرصه خدمات شیت متال گذاشت. خدمات شرکت در زمینه تولید تمام محصولات فلزی از طراحی تا محصول نهایی میباشد،خدمات برش لیزر خمکاری مونتاژ و جوشکاری با دستگاه آرگون و co2 توسط افراد مجرب و دوره دیده میباشد.

آدرس

تماس با ما

تهران بزرگراه فتح خیابان فتح یازدهم(آریسمان) کوچه گلبن سوم شرقی پلاک یک

درباره ما

شرکت نیکان پیشرو تکنیک درسال ۹۰ پا به عرصه خدمات شیت متال گذاشت. خدمات شرکت در زمینه تولید تمام محصولات فلزی از طراحی تا محصول نهایی میباشد،خدمات برش لیزر خمکاری مونتاژ و جوشکاری با دستگاه آرگون و co2 توسط افراد مجرب و دوره دیده میباشد.

دسترسی آسان

آدرس