مقالات

قالب های خم کاری

خم کاری یکی از فرایند های مهم در تولید قطعات فلزی می باشد. برای این کار از قالب های فلزی استفاده می شود.


 به وسیله ی قالب ها می توان عملیات مختلفی روی فلزات انجام داد. انجام این خدمات به طراحی و ساخت قالب ها بستگی دارد. هر چه مقدار تولید بیشتر باشد به قالب های کاملتری نیاز داریم. در مقابل کار قطعاتی ک تعداد آن ها کمتر است، با استفاده از قالب های ساده تر انجام می شود.


انواع قالب ها:


قالب z شکل : قطعاتی که نیاز به برش z شکل دارند را می توان در چند مرحله با قالب های ساده نیز برش زد. اما وقتی تولید بالا باشد ووقت محدود تری داشته باشیم با استفاده از قالب های z شکل می توانیم قطعات خود را در یک مرحله برش بزنیم.

قالب های v شکل: با استفاده از این قالب ها می توانیم ورق را به شکل v برش بزنیم.

قالب های u شکل: قالب های uشکل یک ویژگی بسیار عالی دارند. با استفاده این این قالب ها می توان همه ی لبه های فلز را به طورهمزمان و مرتب خم کرد.

قالب L شکل یا خم کناره: د راین حالت نیروی ورق گیر و نیروی خم کاری به طور یکسان وجود دارند.

قالب های خم کاری با حرکت دورانی: این قالب ها از سنبه استفاده می کند. سنبه یک ابزار ضروری و کارامد در نشانه گذاری سطوح مختلف ب ویژه فلزات می باشد. قالب های خم کاری با حرکت دورانی می توانند خم کاری هایی با زاویه ی بیشتر از 90 درجه را به راحتی انجام بدهد.

تار خنثی: محور خنثی قبل از خم کاری به طور منظم و متقارن در محور خم قرار دارد. این محور در محاسبات طول خم مهم می باشد.


قالب ها در چه مواردی کاربرد دارند؟


قالب ها می توانند فلزات نازک را ببرند و یا خم کنند. آن ها از قطعات مختلفی درست شده اند. سنبه و ماتریس و سنبه و قطعه ی فرم دهنده دو نمونه از قطعات اصلی اینگونه قالب ها می باشند. در کار های قالب سازی چند نوع عملیات مورد استفاده قرار می گیرند:
عملیات بلانک زنی: سنبه و ماتریس محیط قطعه را از نوار فلزی جدا می کنند. بخشی از قطعه بیرون می افتد، به این بخش قطعه ی اصلی می گوییم. بخشی که به صورت توخالی باقی می ماند دم فلزی نام دارد.
عملیات سوراخ زنی : در این حالت سنبه  روی قطعه ی کار چند سوراخ ایجاد می کند.

عملیات بلانک زنی ساده : این قالب ها از ماتریس های فولادی استفاده می کنند.
ماتریس را روی یک بالشتک یا پایه قرار می دهند. یک سنبه ی حرارت داده شده از جنس فولاد آلیاژی قطعه را از نوار فلزی جدا و روی نوار فلزی سوراخ ایجاد می کند.  سپس صفحه ای به نام روبنده نوار را از سنبه جدا می کند.
عملیات کشش: کاسه ها و قطعاتی ماند آن ها با استفاده از قالب های کششی تولید می شوند. در این قالب ها نوا فلزی بین سنبه و ماتریس قرار می گیرد. با پایین آمدن سنبه روی ماتریس نوار فلزیبه شکل یکی از آن ها در می آید.

عملیات خم کاری: خم کاری یعنی فرم دادن به یک قطعه ی فلزی به شکل دلخواه. خم کاری صفحات بزرگتر با استفاده از پرس های پنوماتیکی ها هیدرولیکی حرکت ضربه زدن آن ها را می توان در هر زمانی متوقف کرد.


مزایای تولید قطعات با استفاده از قالب:


تولید قطعات با استفاده از قالب می تواند خوبی های بسیار زیادی داشته باشد مثلا ب استفاده از قالب های مختلف سطح تولید بالاتر می رود و در عین حال تولید ارزان تر است. قالب ها همچنین می توانند قطعات را به طور یکسان و با دقت و ظرافت بالا تولید کرد.

سخن پایانی
قالب های خم کاری سهم بسیار مهم و بزرگی در صنعت دارند.خم ها از 1 تا 180  درجه با استفاده از قالب های خم کاری انجام می شود. بهتر است برای انجام خم کاری در مورد انواع قالب ها و روش های آن به خوبی تحقیق کرده و بعد برای این کار اقدام کنید.


چاپ   ایمیل

1000 کاراکتر باقیمانده است


تماس با ما

تهران بزرگراه فتح خیابان فتح یازدهم(آریسمان) کوچه گلبن سوم شرقی پلاک یک

درباره ما

شرکت نیکان پیشرو تکنیک درسال ۹۰ پا به عرصه خدمات شیت متال گذاشت. خدمات شرکت در زمینه تولید تمام محصولات فلزی از طراحی تا محصول نهایی میباشد،خدمات برش لیزر خمکاری مونتاژ و جوشکاری با دستگاه آرگون و co2 توسط افراد مجرب و دوره دیده میباشد.

آدرس

تماس با ما

تهران بزرگراه فتح خیابان فتح یازدهم(آریسمان) کوچه گلبن سوم شرقی پلاک یک

درباره ما

شرکت نیکان پیشرو تکنیک درسال ۹۰ پا به عرصه خدمات شیت متال گذاشت. خدمات شرکت در زمینه تولید تمام محصولات فلزی از طراحی تا محصول نهایی میباشد،خدمات برش لیزر خمکاری مونتاژ و جوشکاری با دستگاه آرگون و co2 توسط افراد مجرب و دوره دیده میباشد.

دسترسی آسان

آدرس