مقالات

مقایسه لیزر فایبر و لیزر co2

مقایسه لیزر فایبر و لیزر co2

برش لیزری فلزات با استفاده از لیزر های مختلفی انجام می شود. لیزر CO2 و لیزر فایبر دو نمونه از محبوب ترین لیزر ها در این زمینه می باشند. در ادامه به بررسی این دو می پردازیم.مقایسه ی دستگاه CO2 و دستگاه فایبر:

هر کدام از این دو دستگاه تکنیک های خاص و منحصر به فرد خود را دارا می باشند. این ویژگی ممکن است انتخاب میان آن دو را سخت کند. در دستگاه برش لیزری فلزات عملیات برش توسط لیزر انجام می شود. تفاوت مهم این دو دستگاه نیز در منبع تولید لیزر می باشد. برای مقایسه ی دقیق تر ابتدا ویژگی های هر دستگاه را بررسی می کنیم.


دستگاه فایبر:

دستگاه برش لیزری فایبر

دستگاه فایبر یک دستگاه قدرتمند و پیشرفته در حوزه برش و حکاکی فلزات می باشد. این دستگاه به چهار شیوه به حکاکی می پردازد:
حکاکی، پر کردن، حکاکی به همراه تغییر رنگ، تغییر رنگ

حکاکی:

این رش پرکاربرد ترین و البته ساده ترین روش استفاده از دستگاه فایبر می باشد. از این روش برای ایجاد نوشته و تصویر روی سطح پلاستیکی استفاده می شود. شتد لیزر در این روش باید حرارتی بالاتر از نقطه ی ذوب ماده ایاد کند. بنابراین همیشه سطحی از ماده را می سوزاند.

پر کردن:

در مواقعی که به شدت پایینی از لیزر احتیاج داریم، می توان برخی از انواع پلیمر ها را با کمک لیزر به مواد اضافه کرد. این کار باعث می شود یک سطح کف مانند ایجاد شود که امکان تغییر یا صاف کردن آن وجود دارد. معمولا ماده ای ک اضافه می شود از نظر ساختار شیمیایی نزدیک به متریال اصلی می باشد.حکاکی به همراه تغییر رنگ:

این روش درست برعکس روش قبلی در شدت لیزر بالا کاربرد دارد. در این روش سطح موضعی ماده ی پایه تبخیر می شود و در نتیجه یک نوع فرایند کربن سازی در محل رخ می دهد. در این فرایند بخشی از سطح داخلی به طور دائم تغییر رنگ می دهد.تغییر رنگ:

این شیوه همانطور که از نامش پیداست حکاکی نمی باشد. در روش تغییر رنگ تغییری در سطح ماده بروز پیدا نمی کند. تنها با تابش لیزر با شدت کم ماده به مرور زمان تغییر رنگ می دهد.


نحوه ی عملکرد:

دیوید های نوری موجود در دستگاه برق را به نور تبدیل می کنند. سپس نور به کابل فیبر نوری پمپ می شود. کابل فیبر نوری نور را در محل مشخصی (حفره ی لیزر) متمرکز می کند. حفره ی لیزر نور را تشدید کرده و به پرتوی لیزر تبدیل می کنند. فلزات مختلف به وسیله ی این پرتوی لیزر برش می خورند.


دستگاه فایبر توانایی ار بر روی مواد پلاستیکی و منعطف دیگری را نیز دارد.
سرعت دستگاه لیزر فایبر بسیار زیاد است. این موضوع روی قیمت آن تاثیری نداشته و دستگاه فایبر یکی از به صرفه ترین دستگاه های برش لیزر فلزات شناخته می شود.


دستگاه برش لیزر فایبر:

این دستگاه کابرد های وسیعی مانند برشکاری فلزات، حکاکی و زنگ زدایی دارد و در دو نوع کنترل عددی(رایانه ای) و دستگاه های دستی تولید می شود. دستگاه های کنترل عددی غالبا در برش کاری فلزات کاربرد دارند. از دستگاه های دستیبرای سم زدایی استفاده می شود.
دستگاه برش لیزری فایبر به وسیله ی ذوب کردن فلز خطوط نازکی روی آن ایجاد می کند که معمولا سطح آن ها به 2 میلیمتر می رسد.


مزایای دستگاه برش لیزر فایبر:

_مصرف انرژی بسیار پایین
_دقت و کیفیت بالا
_راندمان کاری بالا
_حکاکی انواع طرح ها و لوگو ها بر فلزات
_قابلیت استفاده در مجسمه سازی


معایب دستگاه برش لیزر فایبر:

_متریال های غیر از فلز را برش نمی دهد.
_سرعت برش در ضخامت های بالا کمتر از دستگاه CO2 است.
_سرعت سوراخکاری کمتر


دستگاه لیزر CO2 :

دستگاه لیزر co2

این دستگاه برای برش فلزات از گاز های فشرده شده استفاده می کند. دستگاه برش لیزری فلزات CO2 یک نوع اشعه لیزر با طول موج بلند تولید می کند و با استفاده از آینه های تعبیه شده در دستگاه این اشعه را به محل برش انتقال می دهند.


مزایای لیزر CO2:

_کیفیت برش خیلی بالا
_سرعت سوراخکاری بالاتر نسبت به لیزر فایبر
_عملکرد عالی و سریع در برشکاری ضخامت های بالا


معایب لیزر CO2:

_هزینه ی بیشتر نسبت به دستگاه فایبر
_فضای فیزیکی بیشتری نیاز دارد.
_ورق های نازک را کند تر برش می دهد.


مقایسه ی کلی لیزر CO2 و فایبر باهم:

به طور کلی می توان مقایسه لیزر CO2 و فایبر را در چند فاکتور جمع بندی کرد.
لیزر فایبر هزینه ی تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به لیزر  CO2 دارد. و در هزینه های فرد صرفه جویی می کند.
برای برشکاری فلزات با ضخامت کم دستگاه لیزر فایبر عملکرد دقیق تر و ظریف تری را دارا می باشد، به عکس در برشکاری فلزات ضخامت بالا استفاده از دستگاه برش CO2 به دیلل سرعت و عملکرد بهتر توصیه می شود.
 دستگاه های فایبر مجهز به یک نوع فناوری هستند که با تخلیه و بارگذاری خودکار متریال سرعت کار را بسیار افزایش می دهند.
بدنه دستگاه لیزر CO2 تشعشعات اشعه لیزر را به خود جذب می کند. این ویژگی باعث می شود در مقایسه با لیزر فایبر آسیب خیلی کمتری به چشم برسد.

سخن پایانی:
معمولا پیمانکار ها برای استفاده از مزایای متفاوت از هر دو دستگاه در کنار هم استفاده می کنند. اما اگر انتخاب های شما محدود است پیشنهاد می کنیم برای برشکاری در ضخامت کم از دستگاه لیزر فایبر و برای برشکاری در ضخامت زیاد از دستگاه CO2 استفاده کنید.چاپ   ایمیل

1000 کاراکتر باقیمانده است


تماس با ما

تهران بزرگراه فتح خیابان فتح یازدهم(آریسمان) کوچه گلبن سوم شرقی پلاک یک

درباره ما

شرکت نیکان پیشرو تکنیک درسال ۹۰ پا به عرصه خدمات شیت متال گذاشت. خدمات شرکت در زمینه تولید تمام محصولات فلزی از طراحی تا محصول نهایی میباشد،خدمات برش لیزر خمکاری مونتاژ و جوشکاری با دستگاه آرگون و co2 توسط افراد مجرب و دوره دیده میباشد.

آدرس

تماس با ما

تهران بزرگراه فتح خیابان فتح یازدهم(آریسمان) کوچه گلبن سوم شرقی پلاک یک

درباره ما

شرکت نیکان پیشرو تکنیک درسال ۹۰ پا به عرصه خدمات شیت متال گذاشت. خدمات شرکت در زمینه تولید تمام محصولات فلزی از طراحی تا محصول نهایی میباشد،خدمات برش لیزر خمکاری مونتاژ و جوشکاری با دستگاه آرگون و co2 توسط افراد مجرب و دوره دیده میباشد.

دسترسی آسان

آدرس